Wszyscy znamy dzieje Szeherezady, która przez 1000 i 1 noc opowiadała historie sułtanowi, by uchronić siebie przed śmiercią. Jej bajki na stałe weszły w kanon opowieści po dziś dzień czytanych do poduszki naszym pociechom, choć i my sami chętnie do nich wracamy. Jednak baśnie Szeherezady, to nie jedyne historie z morałem wywodzące się z arabskiego świata, co przedstawia niezwykła publikacja „28 bajek arabskich”.5998c207_jpg-lg

Ten liczący trochę ponad 100 stron zbiór został wydany nakładem wydawnictwa Blue Bird, a jego selekcji, przekładu i opracowania dokonał kierownik Katedry Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki Uniwersytetu Łódzkiego – prof. dr hab. Marek M. Dziekan. Książka jest świetną okazją do przekonania się, iż nasze kultury nie wszystko dzieli. Posiadamy wiele punktów stycznych, a „28 bajek arabskich” można do nich niewątpliwie zaliczyć.

Opowieści, które znajdziemy w tej wyjątkowej książce to historie o sprycie, inteligencji i nagrodzie, czekającej na osoby dobrze wykorzystujące te cechy. Spotkamy tu również postaci oraz motywy znane z naszych rodzimych bajek. Złe macochy, mówiące ludzkim głosem zwierzęta, czy nawet arabską wersję Roszpunki. Bohaterowie szczerzy i dobrzy, zawsze na końcu opowieści zostają nagrodzeni – miłością, szczęściem, dobrobytem lub uznaniem. Zaś złe uczynki czeka kara, czasami nawet bardzo brutalna.

Bajki arabskie przypominają nam również o tym, że mądrość przychodzi do nas z wiekiem i doświadczeniem. W życiu nie powinniśmy być zbyt porywczy, lecz kierować się rozwagą. Nigdy też nie wybiegajmy myślami na przód, bo życie lubi zaskakiwać. A dumę zawsze warto schować do kieszeni, gdyż nie przynosi niczego dobrego.

„28 bajek arabskich” zaskakuje nie tylko treścią, ale również swoim wyglądem. Od turkusowej oprawy z ozdobnym złotym tytułem, przez wysokiej jakości papier, po piękne ilustracje symbolicznie nawiązujące do opisanych historii. Książka ta stanowi prawdziwy okaz, zarówno dla miłośników bajek, jak i kolekcjonerów nietypowych egzemplarzy. Przykuwa wzrok, zachęcając do lektury, która, choć szybka i krótka, pozostaje z nami przez dłuży czas po jej zakończeniu. Zawdzięcza to ciekawym puentom oraz pięknej formie przekazu.

Jest to wyjątkowe spotkanie z historiami, których klucz do odczytu znamy chociażby z baśni braci Grimm. Czytając „28 bajek arabskich” ponownie przekonujemy się, że takie zasady, jak prawdomówność, dobroć czy szacunek wobec bliźniego można nazwać uniwersalnymi. To one powinny świadczyć o nas i naszej wartości, a czas traktujmy jako nauczyciela, którego wiedza będzie nam służyć nie tylko w dobrych chwilach, ale przede wszystkich tych stanowiących próbę naszego charakteru.

Marek M. Dziekan, „28 bajek arabskich”
Wydawnictwo Blue Bird, 2015
Liczba stron: 120

Opublikowano na Wywrota.pl (31/08/2015)

Zapisz

Reklamy